fbpx

Normobaria pomaga w walce z migreną

 

Migrena jest chorobą XXI wieku. Z roku na rok coraz więcej osób na nią cierpi. Do tej pory nie są znane przyczyny oraz mechanizmy wywołujące migrenowy ból głowy. Przez co, nie są znane sposoby jej skutecznego leczenia. Migrenowy ból głowy jest bardzo uporczywy, czasami nie pozwala normalnie funkcjonować. Dlatego z pomocą może przyjść terapia w naszej komorze normobarycznej.

Tlenoterapia a migrena

Farmakologia nieco niweluje migrenowy ból głowy. Jednak medycyna ciągle poszukuje nowych rozwiązań. Jednak nie każdy chce stosować farmakologiczne środki przeciwbólowe, dlatego poszukuje ukojenia w akupresurze, aromaterapii czy akupunkturze. 

Coraz większa popularnością cieszą się także komory normobaryczne. Pozwalają na skuteczne dotlenienie się, a przy tym dostarczają one organizmowi człowieka wiele cennych pierwiastków, które są mu niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Okazuje się też, że normobaria przynosi ulgę u osób cierpiących z powodu nawracających migrenowych bólów głowy.

Co ciekawe, w praktyce normobaria to udoskonalona forma hiperbarii. Za jej pomocą można osiągnąć te same rezultaty oraz te, które w przypadku klasycznej tlenoterapii hiperbarycznej są nie  do uzyskania. W tym przypadku ma bowiem miejsce zwielokrotnione oddawanie tlenu z krwi do tkanek oraz nasycanie ustroju wodorem, który spowalnia proces niszczenia komórek. Przede wszystkim normobaria powoduje zwiększenie ilości komórek macierzystych. Tym samym organizm  człowieka szybko regeneruje się oraz naprawia zniszczone i schorowane tkanki. W czasie pobytu w komorze normobarycznej tlen uwalniany jest w sposób swobodny do wnętrza komory. Tym samym ma kontakt z całym ciałem. Dla porównania w przypadku komór hiperbarycznych, tlen podawany jest tylko poprzez maskę.

Badania dowodzą skuteczność normobarii w leczeniu migreny

Eksperci przeprowadzili liczne badania z udziałem osób cierpiących z powodu regularnych migrenowych bólów głowy. Okazało się, że terapia w komorze hiperbarycznej, w czasie której oddycha się czystym tlenem pod wysokim ciśnieniem, pozwala na skuteczne przerwanie napadu migreny. Na skutek zwiększenia dostawy tlenu do krwi w mózgu, obkurczeniu ulegają naczynia krwionośne. Tak więc pacjent do kilkudziesięciu minut odczuwa znaczną ulgę. Badania, przeprowadzone w roku 2004 dowiodły, że systematyczne korzystanie  z tlenoterapii znacznie zmniejsza liczbę ataków migreny oraz ich nasilenie. Zabiegi wykonywane w komorze hiperbarycznej wywierają pozytywny wpływ na proces leczeniu również i innych schorzeń o podłożu neurologicznym. W zależności od indywidualnych potrzeb w takiej komorze trzeba spędzić od 10 do 60 godzin. Sam zabieg nie jest jednak nieprzyjemny. Trwa około 2 godzin. Ciśnienie w komorze hiperbarycznej rośnie do poziomu 2,5 większego niż ciśnienie atmosferyczne. W tym samym czasie pacjentowi podawany jest przez maskę tlenową tlen.

Normobaria cieszy się coraz większą popularnością również w przypadku osób cierpiących z powodu częstych migren. To terapia w pełni bezpieczna i nieinwazyjna.