fbpx

Niesamowita historia Jacka Rozenka!

 

Aktor dwa lata temu przeszedł rozległy udar. Aktualnie walczy o powrót do sprawności sprzed choroby. Nigdy wcześniej nie komentował swojego stanu zdrowia. Teraz postanowił to zrobić dla Dzień Dobry TVN.

“Leżałem na twarzy i nie pozwoliłem sobie pomóc”. Lekarze twierdzili, że nie przeżyje nocy. Dziś Jacek Rozenek walczy by dojść do pełni zdrowia.

Rozenek był znanym trenerem motywacyjnym. Okazało się, że wiedzę, którą zdobył przez lata praktyki wdrożył we wysłane życie. Dało mu to hart walki oraz pozwoliło mu to na zawalczenie o siebie i własne życie.

https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/153537021877473

W jego historii niesamowite jest to, że w dojściu do lepszego zdrowia pomogła mu między innymi komora normobaryczna. 

„W Polsce próbowałem wszystkiego, nie było mnie stać na zachodnie nowinki. Przeczytałem o komorze normobarycznej i to mi pozwoliło chodzić. Stwierdziłem, że to mi pozwoli przetrwać najcięższe chwile. Po roku zacząłem poruszać ręką. Pięć razy w tygodniu byłem na basenie, ale teraz już pływam. Wróciłem do większości rzeczy, które robiłem przed udarem.” – powiedział aktor.

Całość wywiadu zobaczycie tutaj – https://dziendobry.tvn.pl/a/jacek-rozenek-wraca-do-sprawnosci-po-udarze-mozgu…

Skutki udaru mózgu można cofnąć lub zmniejszyć!

Dr Shai Efrat z Uniwersytetu w Tel Awiwie wraz z naukowcami przeprowadzili badania, dotyczące wykorzystania komory hiperbarycznej w rehabilitacji po udarze mózgu. Wyniki badań potwierdziły, że terapia pomaga odmienić dysfunkcje w ośrodkach mózgowych, które powstają po udarze. Nerony, które zostają uśpione zaczynają ożywać, nawet kilka lat po przebytym udarze.

Terapia w komorze daje efekty już po 2 miesiącach terapii!

Badania wskazują, że już po 2 miesiącach terapii obserwuje się zwiększenie aktywności uśpionych  w wyniku udaru neuronów. Osoby, które podjęły rehabilitację w komorze znacznie szybciej dochodziły do lepszego zdrowia. Dzieje się tak, gdyż chore ośrodki mózgowe zaczynają ożywać, a nawet krok po kroku zmniejszał się paraliż. Dodatkowo chorym powracało czucie i wracała funkcja prawidłowej mowy.

Mózg potrzebuje 20% tlenu by normalnie funkcjonować

Dr Shai Efrat spostrzegł, że udar sprawia, że neurony zostają uśpione, ale nie umierają. Są uśpione tak silnie, że nie są w stanie przewodzić impulsów. Mózg ludzki potrzebuje 20% tlenu (z oddychania), przez co normalnie pracować mogą ok 5-10% wszystkich neuronów. Dlatego w rehabilitacji chorego po udarze, kluczową rolę pełni odpowiednie dostarczenie tlenu. Terapia w komorze normobarycznej pomaga zwiększyć 10 razy poziom tlenu w organizmie, co pozwala na oddziaływanie na uśpione komórki oraz zregenerowanie połączeń między neuronami.