fbpx

Zastosowania

ZASTOSOWANIA

Zastosowania tlenoterapii w komorze hiperbarycznej

Tlenoterapia to nieinwazyjna, a zarazem zaawansowana metoda wspomagania leczenia różnych chorób i urazów. Polega na oddychaniu czystym tlenem w warunkach podwyższonego ciśnienia.

Poprzez dotlenianie organizmu na poziomie komórkowym, komora normobaryczna ma bardzo szeroki wachlarz zastosowań. 

Alergie

Czerwone oczy, zatkany nos, wysypka, swędzenie, opuchlizna czy nawet problemy z oddychaniem – to tylko niektóre z symptomów świadczących o reakcji alergicznej.

Zmiana naszego stylu życia spowodowała wzrost zachorowalności na różnego rodzaju alergie, a badania nie pozostawiają złudzeń. 15 milionów Polaków to osoby uczulone i liczba ta stale rośnie. Szacuje się, że za kilka lat na alergię nabytą cierpieć będzie ponad połowa społeczeństwa.

Leczenie to niestety żmudny proces, wymagający najczęściej stosowania kombinacji różnych metod i niejednokrotnie działania metodą prób i błędów. Leczenie farmakologiczne często łagodzi jedynie skutki uczulenia, nie lecząc przyczyn, a długotrwałe jej stosowanie powoduje niestety szereg skutków ubocznych. Dlatego zarówno lekarze, jak i sami pacjenci poszukują dodatkowego wsparcia w walce z chorobą.

Z pomocą może przyjść tutaj normobaria. Jest to metoda nieinwazyjna i niewywołująca skutków ubocznych, w zupełności bezpieczna dla pacjenta. Tlenoterapia w komorze hiperbarycznej poprzez poprawę mikrokrążenia, procesy angiogenezy (tworzenie się naczyń włosowatych) i neowaskularyzacji (tworzenie się nowych naczyń krwionośnych), a przede wszystkim zwiększenie rozpuszczalności tlenu w osoczu, prowadzi do lepszego natlenienia oraz dostarczenia odpowiedniej ilości substancji odżywczych do komórek skóry. Dzięki temu skóra lepiej radzi sobie ze zmianami takimi jak wysypka czy rumień. Szybciej znikają też obrzęki i zaczerwienienia, a skóra regeneruje się dużo szybciej. To bardzo ważne szczególnie przy atopowym zapaleniu skóry, często idącym w parze z alergią. Zmniejsza się ryzyko nadkażania przez bakterie ran, obejmujących czasem duże powierzchnie ciała.

Sesje w komorze normobarycznej z jednej strony hamują ten proces działając silnie antybakteryjnie, z drugiej strony zaś zwiększona zostaje produkcja kolagenu i elastyny. Rany zdecydowanie szybciej się goją, a skóra zyskuje sprężystość. Poprzez zwiększenie dostępu do tkanek, toksyny są szybciej usuwane z organizmu, a cały metabolizm się poprawia.

Tlenoterapia wpływa też na poprawę działania układu immunologicznego poprzez wpływ na leukocyty, organizm staje się silniejszy, a każdy układ, poprzez odpowiednie natlenienie, zaczyna działać sprawniej. Wpływa też na spowolnienie postępu przewlekłych chorób płuc i zredukowanie kłopotów oddechowych. Skuteczność terapii tlenem w podwyższonym ciśnieniu w leczeniu astmy potwierdzają badania prowadzone również przez polskich lekarzy.

W ostatnich latach dowiadujemy się coraz więcej na temat leczniczych właściwości tlenu i jego ogromnego potencjału w leczeniu chorób. Niesamowite jak ten zupełnie naturalny składnik zapewnia zdrowie fizyczne, a także psychiczne.

.

Anty-aging

Dotlenienie komórek poprzez sterowanie zwiększenia dopływu tlenu do naczyń włoskowatych, przyczynia się do zmniejszania obrzęku naczyń. Wyższe ciśnienie tlen rozpuszcza się w osoczu krwi w płynie mózgowo-rdzeniowym i rdzeniowo-kręgowym, w limfie i innych płynach ustrojowych, dzięki czemu jest on łatwo dostarczany do wszystkich tkanek, tych o słabym ukrwieniu oraz tych które dotąd były pozbawione tlenu. Zwiększona ilości tlenu w niedotlenionych tkankach i narządach znacząco wspiera produkcję kolagenu, namnażanie skóry właściwej i spowalnianie procesu starzenia.

Komora hiperbaryczna jest rewelacyjnym zabiegiem długowieczności, powoduje ośmiokrotny wzrost komórek macierzystych, które docierają do uszkodzonych komórek i tkanek, powodując ich regenerację. Działanie anti-aging ogranicza się do wykorzystania w pełni naturalnych bodźców i nie wymaga interwencji chirurgicznej.

Dzięki systematycznemu korzystanie z terapii normobarycznej będziemy nie tylko piękniejsi, ale będziemy żyć dłużej i zdrowiej.

.

Autyzm

Badania nad układem nerwowym doprowadziły pokazują, że wyróżniającym czynnikiem w leczeniu autyzmu, może być zapewnienie komórkom mózgowym odpowiedniego poziomu dotlenienia przy wykorzystaniu terapii tlenowej. Wielu psychiatrów, psychologów oraz lekarzy zachęca do wizyt w komorach normobarycznych, co pozwala stymulować rozwój dziecka na płaszczyźnie neurologicznej. Komora normobaryczna ułatwia neuroprzewodnictwo poszczególnych części mózgu poprzez ożywianie komórek nerwowych.
Na świecie terapia hiperbaryczna u dzieci z autyzmem jest powszechnie stosowana, trzeba jednak zaznaczyć, że nie mówimy o wyleczeniu, ale o poprawie elementów zachowania, a tym samym jakości życia dzieci autystycznych, jak i ich rodziców. 
Amerykański zespół potwierdza, że 40 godzin w komorze hiperbarycznej może poprawić funkcjonowanie pacjentów, poprawa ta polega między innymi na:

  • poprawie umiejętności komunikowania się z otoczeniem,
  • większej aktywności, zaangażowaniu, koncentracji,
  • zmniejszeniu się frustracji i lękliwości,
  • polepszeniu kontaktu wzrokowego,
  • poprawie rozumienia języka i przyswajania nowych pojęć i słów,
  • wzroście apetytu,
  • lepszym funkcjonowaniu jelit.

Spektakularne efekty terapii tlenowej spowodowane są tym, że każdorazowe przebywanie w komorze normobarycznej dotlenienia mózg oraz powoduje lepsze dokrwienie. Eliminuje też toksyny, które mają swój udział w rozwoju choroby. Prawie 10- krotnie zwiększa produkcję komórek macierzystych, znacznie redukuje stres oksydacyjny, zwiększa znacznie produkcję nowych mitochondriów, eliminuje duże ilości bakterii i drożdżaków, a także redukuje stany zapalne. Terapia normobaryczna jest stosowana nie tylko w leczeniu autyzmu, ale też stanowi szansę na poprawę jakości życia osób z zespołem ASPEGERA czy ADHD. Pobyt w komorze w znaczącym stopniu pobudza pracę układu nerwowego.

.

Borelioza

Tlen działa jak antybiotyk zakłócając metabolizm bakterii, tym samym powodując jej obumieranie. Stosując tlenoterapię unikamy negatywnych skutków ubocznych, a nawet możemy liczyć na dodatkowe korzyści płynące z terapii normobarycznej.

Biorąc pod uwagę fakt, że bakterie Borrelia burgdorferi wymagają do życia stężenia tlenu niższego niż w ziemskiej atmosferze, możemy skutecznie je zwalczać za pomocą normobarii tlenowej. Ciśnienie w komorze normobaryczne wynosi 1500hPa, 1,5 razy wyższe niż w obecnie panujących warunkach atmosferycznych ziemi. Tlen jest silnym środkiem bakteriobójczym, dzięki czemu bakterie Borrelia burgdorferi umierają w jego obfitej ilości. Tlenoterapia redukuje stany zapalne, łagodzi lub eliminuje objawy przewlekłej infekcji.

Pacjenci poddawani terapii tlenowej, z powodu boreliozy mogą doświadczyć reakcji Herxheimera, która obejmuje takie objawy jak gorączka, dreszcze, ból głowy lub zaczerwienienie skóry. Takie objawy są spowodowane dzięki endotoksynom, które są uwalniane w miarę umierania szkodliwych bakterii. Reakcja zazwyczaj trwa kilka godzin do kilku dni, a dodatkowe leki mogą być przepisane do złagodzenia tych objawów. Reakcja jest dowodem korzystnego działania normobarii tlenowej na leczenie boreliozy.

Dermatologia

Komory normobaryczne są rewelacyjnym narzędziem w leczeniu wielu chorób skóry i jest szeroko wykorzystywana do leczenia patologii skory. Podstawą sukcesu jest maksymalne dotlenienie tkanek, dzięki podwyższonemu ciśnieniu tlen transportowany jest nie tylko przez krew ale także przez osocze oraz płyn rdzeniowo-mózgowy. Dzięki komorze normobaryczne następuje redukcja wszelkich ognisk zapalnych, bakteryjnych lub alergicznych na lub w skórze . Wzmacniany jest układ immunologiczny dzięki czemu organizm zwalcza zakażenia i nie dopuszcza do powstania infekcji. Zabieg działa stymulująco na fibroplasty które odpowiedzialne są za syntezę m.in kolagenu i elastyny czyli włókien zapewniających elastyczność skórze. Dotlenienie sprzyja wzmożonej regeneracji nabłonka, zwiększa utlenowanie tkanek, przyśpiesza wydalanie toksyn, poprawia metabolizm całego ciała.

Łuszczyca

Terapia w komorze normobarycznej wspomaga leczenie łuszczycy trójpłaszczyznowo:

  • Działając stymulująco na fibroblasty, poprawia elastyczność skóry oraz sprzyja regeneracji nabłonka, co w efekcie przyspiesza gojenie ran skórnych.
  • Poprzez wzmocnienie układu immunologicznego, zmniejsza stan zapalny.
  • Oczyszcza organizm przyspieszając wydalanie toksyn.

Oczyszczając organizm od wewnątrz, zmniejszając stan zapalny i wreszcie stwarzając prawidłowe środowisko do zdrowego funkcjonowania komórek, tlenoterapia normobaryczna jest metodą, która nie tylko leczy skutki łuszczycy, ale działa na jej przyczynę.

Medycyna estetyczna

Tlenoterapia normobaryczna wspomaga regenerację skóry po wszelkich ingerencjach medycyny estetycznej. Co więcej, stosując zabiegi tlenotarapii normobarycznej, możemy efekt uzyskany po zabiegu utrzymać na dłużej.
To, co medycyna estetyczna czyni dla naszej urody z zewnątrz, to terapia w komorze normobarycznej wspomaga wewnątrz. Działając stymulująco na fibroblasty, uelastycznia skórę, a dbając o jej prawidłowy poziom natlenowania i odżywienia, zwiększa jej zdolności regeneracyjne do tego stopnia, że komórki macierzyste zwiększają swój wzrost nawet ośmiokrotnie!
Regularne korzystanie z tlenoterapii normobarycznej jest sposobem za zatrzymanie pięknej skóry na dłużej.

Medycyna sportowa

Środowisko zwiększonego ciśnienia występujące wokół pacjenta w komorze normobarycznej przyczynia się do zwiększonej absorpcji tlenu przez organizm. Dostawa większej ilości tlenu i to przy wysokim ciśnieniu przyczynia się do stymulacji szpiku kostnego do produkcji komórek macierzystych, przez co w krwiobiegu znajduje się ich ośmiokrotnie więcej niż w zwyczajnych warunkach.
Podwyższone stężeniu tlenu we krwi przyczynia się również do dostarczenia większej ilości tlenu do narządów i stymuluje naturalny proces gojenia ran. Dzięki tym właściwościom komory normobaryczne wykorzystywane są w rehabilitacji sportowej. Przyczyniają się do skrócenia czasu rekonwalescencji, a także zwiększenia wydajności i wytrzymałości organizmu. Coraz większa liczba sportowców decyduje się na zastosowanie tlenoterapii normobarycznej przy powrocie do aktywności fizycznej po kontuzji lub spadku wydajności. Rehabilitacja sportowa pozwala znacznie szybciej i ze zdwojoną siłę wrócić do zdrowia.

Zastosowanie terapii normobarycznej przyczynia się do:

  • zmniejszenia obrzęku po uszkodzeniach,
  • skrócenia czasu rekonwalescencji,
  • zwiększenia ilości molekuł ATP,
  • wyeliminowania problemu „zakwaszenia mięśni”,
  • zmniejszenia czasu regeneracji organizmu po ćwiczeniach.
Migrena

Terapia w komorze normobarycznej, która poprzez dotlenienie tkanki mózgowej i poprawę przepływu krwi daje bardzo dobre rezultaty w eliminacji objawów migreny. W trakcie zabiegu w komorze normobarycznej znacząco poprawia się przepływ krwi w mózgu. Tlen pojawiający się w dużym stężeniu we krwi oraz w osoczu jak i płynie mózgowo- rdzeniowym uzupełnia braki w tkance mózgowej, obkurcza naczynia krwionośne i ostatecznie eliminuje objawy migreny. Efekt działania terapii występuje już po kilku minutach od wejścia do komory i ma trwałe rezultaty. Pacjenci korzystający z zabiegów w komorze normobarycznej zauważyli, że objawy migreny rzadziej występują lub ustępują całkowicie.

Mózgowe porażenie dziecięce

Terapia normobaryczna w mózgowym porażeniu dziecięcym jest terapią wspomagającą, przyspieszającą proces reedukacji psychoruchowej poprzez właściwe dotlenienie komórek nerwowych. A przecież jedną z czołowych przyczyn mózgowego porażenia dziecięcego jest właśnie niedotlenienie okołoporodowe. Tlenoterapia normobaryczna jest skuteczna w rehabilitacji dzięki likwidacji przyczyny pierwotnej choroby, a nie tylko łagodzenia jej skutków.

Nadwaga i otyłość

Tlenoterapia normobaryczna wykorzystywana jest jako sposób na rewelacyjne wspomaganie w walce z nadwagą i otyłością. Dostarczanie tlenu do organizmu rozbudza procesy życiowe, szczególnie związane z metabolizmem, w związku z tym terapia w komorze normobarycznej jak najbardziej sprawdza się u osób z nadwagą i otyłych. Ważnym elementem jest również fakt, że tlen pomaga w oczyszczaniu i odtruwaniu organizmu oraz pozbywaniu się wolnych rodników. Dodatkowo dotleniania organy odpowiedzialne za procesy metaboliczne m.in. tarczycę, trzustkę oraz wątrobę. Dotlenienie tych organów powoduje znaczne przyśpieszenie procesu przemiany materii i spalania tkanki tłuszczowej. Wspomaganie odchudzania za pomocą komór normobarycznych bardzo podnosi efektywność diety i ćwiczeń a poza tym zbawiennie działa również na inne obszary organizmu.

Nowotór

Jak wiadomo, nowotwór jest chorobą spowodowaną deregulacją funkcji komórek. Na szczęście współczesna nauka znalazła sposób na kontrolowanie tego rodzaju zaburzeń. Cudownym środkiem okazał się tlen, który – podany pod zwiększonym ciśnieniem – stymuluje pracę układu immunologicznego i znacząco poprawia odporność organizmu.

Dzięki dotlenieniu tkanek i dostarczeniu wszystkich składników odżywczych do komórek, tlenoterapia w komorze normobarycznej sprzyja rewitalizacji komórek i zapobiega wystąpieniu uszkodzeń inicjujących powstanie nowotworu.

Podczas sesji w komorze Life Chamber organizm oczyszcza się z metali ciężkich i toksyn które są substancjami rakotwórczymi. Obniża się poziom białka C-reaktywnego, czynnika martwicy nowotworów (TNF – alfa) i innych markerów stanu zapalnego organizmu.

Tlenoterapia normobaryczna sprawia ograniczenie wzrostu i proliferację komórek nowotworowych, dzięki czemu zyskuje coraz większe uznanie w środowisku medycznym, jako znakomita profilaktyka antyrakowa, wspiera w walce z istniejącym nowotworem oraz zmniejsza szanse na jego rozsiew.

Ortopedia

Przy dolegliwościach takich jak zapalenia stawów, artretyzm czy leczeniu złamania kości lub wszelkich urazach sportowych, stosowanie kuracji za pomocą komory normobarycznej pomaga zmniejszyć bol oraz wspiera szybsze regeneracje tkanek miękkich. Co skraca czas powrotu do pełnej sprawności ruchowej.

Podwyższenie ilości tlenu rozpuszczonego w osoczu i poprawa przepływu krwi w uszkodzonych kończynach, oddziałuję na wzrost ciśnienia tlenu w kościach i otaczających je tkankach miękkich. Co w efekcie prowadzi do pobudzenia aktywności makrofagów i fibroblastów oraz nasila angiogenezę. Doprowadza to do ustępowanie stanu zapalnego i przyspieszenie procesu gojenia.

Rehabilitacja kardiologiczna

Przy chorobach niedokrwienia serca, ostrym zespole wieńcowym, zawale serca czy wadach serca połączenie terapii standardowej oraz normobarii tlenowej może zmniejszać u chorych śmiertelność oraz ryzyko poważnych powikłań sercowo- naczyniowych. Zwiększenie zawartości tlenu we krwi dopływającej do komórek mięśnia sercowego przyczynia się do poprawy tolerancję wysiłku serca, stan neuropsychiczny, łagodzi nadciśnienie płucne i objawy niewydolności komory serca.

Rehabilitacja neurologiczna

Tlenoterapia normobaryczna pomaga w dostarczaniu do organizmu tlenu pod zwiększonym ciśnieniem, który dotlenia mózg zwiększając jego aktywność, przez co wspomaga pracę układu nerwowego.
Tlen normobaryczny ma wpływ na wiele schorzeń neurologicznych:

  • zwiększa metabolizm w tkance nerwowej,
  • pobudza i ożywia uśpione komórki, przywracając ich właściwe funkcjonowanie,
  • poprawia aktywność mózgu i koncentrację,
  • łagodzi stany depresyjne,
  • zmniejsza obrzęk mózgu,
  • wpływa leczniczo na skutki udaru mózgu,
  • zmniejsza stopień uszkodzenia mózgu, powstałego w wyniku udaru lub wylewu, a nawet do odwrócenia dysfunkcji.
  • podwyższone stężenie tlenu zwiększa przepuszczalność tlenu do komórek źle ukrwionych, gdzie w normalnych warunkach byłoby to niemożliwe

Przy terapii normobarycznej dochodzi do regeneracji uszkodzonych komórek i tkanek, dzięki stymulacji komórek macierzystych, których liczba zwiększa się aż ośmiokrotnie. Zabiegi w komorze normobarycznej to bardzo dobry sposób na rehabilitację neurologiczną, a przy tym na długowieczność i spowolnienie procesów starzenia się.
Pod zwiększonym ciśnieniem gazy są w stanie znacznie szybciej dyfundować do płynów i gromadzić się w zwiększonych stężeniach, co wpływa na kilkakrotne stężenie tlenu w krwinkach czerwonych, osoczu, układzie limfatycznym i płynie mózgowo-rdzeniowym, co pozytywnie wpływa na poprawę krążenia krwi.

Rehabilitacja onkologiczna

W badaniach metodą terapii opartej na wykorzystaniu tlenu, przedstawiane są sposoby łagodzenia spustoszeń wywołanych w organizmie po radio- oraz chemioterapii. Zniszczenia powstają w wyniku zmiany dostawy tlenu do tkanek w leczonym obszarze. Przez co dochodzi do uszkodzenia popromiennego tkanek zdrowych (ostre reakcje popromienne skóry i nabłonków wyściełających jamy ciała, owrzodzenia, uszkodzenia narządów tj. serce, wątroba, nerki). Mając to na względzie wykorzystanie tlenu w odpowiednich dawkach i przy właściwych warunkach sprzyja rehabilitacje onkologiczną.

Terapia normobaryczna wspiera odbudowę tkanek zniszczonych w wyniku radioterapii. Ma wpływ na naczynia włosowate (które są odpowiedzialne za właściwe odżywienie skóry, kości, i błon śluzowych). Tlen stymuluje ich rozwój oraz wzrost i korzystnie wpływa na powstanie nowych tkanek. Ma to wpływ na:

  • tworzenie nowych naczyń krwionośnych,
  • poprawę ukrwienia tkanek,
  • lepszą regenerację uszkodzonych tkanek.

Nowotwór to choroba wywołana deregulacją funkcji komórek. Współczesna nauka umożliwia kontrolowanie tego rodzaju zaburzeń w rehabilitacji onkologicznej. Niebywałe rezultaty w tym zakresie przyniosła terapia tlenem. Gaz ten podany pod zwiększonym ciśnieniem przyczynia się do poprawy pracy układu immunologicznego oraz wzmacnia odporność organizmu. Ponadto przyczynia się do oczyszczenia organizmu z metali ciężkich (substancji rakotwórczych) i toksyn.

Reumatyzm

Dzięki terapii normobarycznej tlen w większej ilości przedostaje się przez skórę, dochodząc nawet do miejsc, do których, poprzez słabe ukrwienie, często dociera w niewystarczającej ilości. Stan zapalny występujący w chorobach reumatycznych powstaje poprzez naturalną reakcją obronną organizmu, w którym stymulowane jest namnażanie się przeciwciał pełniących funkcje obronne. Niezwykle ważne jest wtedy doskonałe ukrwienie, by zapewnić przepływ substancji odżywczych do miejsca zapalnego. Tlen jako niezbędny składnik odżywczy dla tkanek, podczas terapii jest wchłaniany dużo skuteczniej niż podczas normalnego oddychania, pozwala finalnie zwalczyć stan zapalny, a co za tym idzie znacząco zmniejszyć dolegliwości bólowe i doprowadzić do remisji choroby.

Stomatologia i implantologia

Implementacja terapii tlenowej po zabiegach chirurgicznych, stomatologicznych oraz po zabiegu implantacji poprawia ukrwienie w uszkodzonej tkance i dostarcza wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Wzmacnia efekt działania antybiotyków oraz przyspieszając proces gojenia.
Terapia za pomocą sesji w komorze normobarycznej:

  • stymuluje podział i wzrost komórek macierzystych,
  • pomaga eliminować przyczynę stanów zapalnych,
  • redukuje obrzęki, które mogą wystąpić po ekstrakcji zębów,
  • skraca proces gojenia,
  • zaburza metabolizm komórkowy bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych,
  • zmniejsza produkcję toksyn bakteryjnych,
  • wspiera rehabilitacje stawu skroniowo-żuchwowego.
Stwardnienie rozsiane

Badania wskazują, że przyczyną stwardnienia rozsianego może być przewlekła mózgowo-rdzeniowa niewydolność żylna, a także idące za tym niedotlenienie organizmu.
Pod wpływem zwiększonej ilości tlenu, terapia w komorze normobaryczne umożliwia przywrócenia prawidłowego funkcjonowania uszkodzonych komórek nerwowych. Rezultatem jest często zatrzymanie procesu chorobowego, a również cofnięcie części objawów.

Tlenoterapia normobaryczna poprzez zwiększenie dotlenienia tkanek skutkuje także:

  • zmniejszenie stanu zapalnego,
  • zmniejszenie bólu,
  • zmniejszenie spastyczności,
  • poprawę funkcji motorycznych,
  • odporność organizmu na infekcje,
  • poprawa funkcji poznawczych,
  • zmniejszenie stanów depresyjnych.
Udar mózgu

Rehabilitacja po udarze mózgu wymaga dodatkowych dostaw tlenu. Zabiegi w komorze normobarycznej zwiększają poziom tlenu w organizmie, dzięki czemu możliwa jest odbudowa i regeneracja połączeń między neuronami oraz stymulowanie uśpionych komórek. Wiele badan wskazuje, że terapia tlenowa przywraca funkcjonowanie komórek, które zostały uśpione nawet i kilka lat wcześniej. Powstałe przy udarze dotknięte chorobą ośrodki mózgowe zaczynały odwracać dysfunkcje, dzięki czemu powraca u pacjentów czucie, następuje poprawa w posługiwaniu się mową oraz jest możliwe zmniejszenie paraliżu.

Zespół Downa

Tlenoterapia normobaryczna pomaga w dostarczaniu do organizmu tlenu pod zwiększonym ciśnieniem, który dotlenia mózg zwiększając jego aktywność, przez co wspomaga pracę układu nerwowego.
Badania wykazały wiele korzyści tlenoterapii normobarycznej dla osób z mutacją chromosomu T21:

  • zwiększa przepływ krwi w mózgu,
  • zwiększa dostarczanie tlenu do komórek,
  • ma działanie przeciwzapalne,
  • zmniejsza stres oksydacyjny,
  • wspiera funkcje mitochondriów,
  • mobilizuje komórki macierzyste szpiku kostnego do samoleczenia,
  • wspomaga gojenie układu pokarmowego,
  • zmniejsza zapalenie nerwów.