W standardowych warunkach na Ziemi, na wysokości zbliżonej do poziomu morza panuje ciśnienie wynoszące z reguły około 1000 hPa, zawartość tlenu oscyluje wokół 21%, a stężenie dwutlenku węgla wynosi około 0,03 %. Ludzkość żyje w przekonaniu, że takie warunki atmosferyczne są prawidłowe i najbardziej optymalne dla naszego zdrowia. Nic bardziej mylnego.
Wykorzystanie komory normobarycznej
Komory normobaryczne wykorzystujemy w celu zapewnienia ściśle kontrolowanych warunków, w których możemy uzyskać docelowe parametry gazów oddechowych. Otrzymujemy w ten sposób mieszankę pomagającą utrzymać dobre zdrowie i dłuższe życie.
Komory normobaryczne posiadają z reguły kształt beczki ciśnieniowej. W ich wnętrzu utrzymuje się najbardziej optymalny dla zdrowia i długowieczności stan ciśnienia atmosferycznego, który wynosi około 1500 hPa. Mieszanka gazów zawiera dokładnie 40% tlenu, 1,5-2% dwutlenku węgla oraz 0,5% wodoru, czyli nawet 10 tys. razy więcej niż poza komorą.
Stężenie wszystkich powyższych substancji wraz z właściwym poziomem wilgotności, wynoszącym poniżej 65%, jest ściśle kontrolowane za pomocą odpowiednich czujników.
Komora normobaryczna jest zatem najlepszym miejscem, w którym możemy „oddychać pełną piersią”.
Jakie procesy zachodzą w komorze normobarycznej?
W komorze normobarycznej odtwarzamy warunki najbardziej zbliżone do tych optymalnych dla człowieka. Systematyczne przebywanie w komorze normobarycznej bez żadnych skutków ubocznych dla organizmu potrafi przywrócić zdrowie i energię.
Zwiększona zawartość dwutlenku węgla, panująca w komorze normobarycznej, skutecznie ułatwia oddychanie, nawet w przypadku ataku astmy i duszności. Następuje wówczas znaczne rozkurczenie oskrzeli, a tlen uwięziony w hemoglobinie zostaje wypchnięty do osocza, skąd jest transportowany do płynu tkankowego, a stamtąd bezpośrednio do komórek, co zapewnia naszemu organizmu doskonałe dotlenienie.
Natomiast wdychany z mieszanką wodór dociera między innymi do mitochondriów, gdzie w szybkim tempie neutralizuje wolne rodniki hydroksylowe, blokując tym samym potencjalne zniszczenia wewnątrzkomórkowe.
Zalety korzystania z komory normobarycznej
Terapia podwyższonym ciśnieniem barycznym powoduje zatem mnóstwo pozytywnych efektów zdrowotnych, w tym:
- spowalnia biologiczne starzenie się organizmu,
- znacząco ogranicza występowanie stanów zapalnych,
- aktywuje rozwój nowych naczyń krwionośnych,
- poprawia wydolność psychiczną i fizyczną organizmu,
- zwiększa zdolność koncentracji i zapamiętywania,
- stymuluje regenerację nabłonka oraz produkcję elastyny i kolagenu,
- niweluje obrzęk uszkodzonych tkanek,
- dotlenia wszystkie komórki ciała.