fbpx

Co się dzieje z Twoim organizmem w komorze normobarczynej?

W standardowych warunkach na Ziemi, na wysokości zbliżonej do poziomu morza panuje ciśnienie wynoszące z reguły około 1000 hPa, zawartość tlenu oscyluje wokół 21%, a stężenie dwutlenku węgla wynosi około 0,03 %. Ludzkość żyje w przekonaniu, że takie warunki atmosferyczne są prawidłowe i najbardziej optymalne dla naszego zdrowia. Nic bardziej mylnego.

Wykorzystanie komory normobarycznej 

Komory normobaryczne wykorzystujemy w celu zapewnienia ściśle kontrolowanych warunków, w których możemy uzyskać docelowe parametry gazów oddechowych.  Otrzymujemy w ten sposób mieszankę pomagającą utrzymać dobre zdrowie i dłuższe życie. 

Komory normobaryczne posiadają z reguły kształt beczki ciśnieniowej. W ich wnętrzu utrzymuje się najbardziej optymalny dla zdrowia i długowieczności stan ciśnienia atmosferycznego, który wynosi około 1500 hPa. Mieszanka gazów zawiera dokładnie 40% tlenu, 1,5-2% dwutlenku węgla oraz 0,5% wodoru, czyli nawet 10 tys. razy więcej niż poza komorą. 

Stężenie wszystkich powyższych substancji wraz z właściwym poziomem wilgotności, wynoszącym poniżej 65%, jest ściśle kontrolowane za pomocą odpowiednich czujników.
Komora normobaryczna jest zatem najlepszym miejscem, w którym możemy „oddychać pełną piersią”. 

Jakie procesy zachodzą w komorze normobarycznej?

W komorze normobarycznej odtwarzamy warunki najbardziej zbliżone do tych optymalnych dla człowieka. Systematyczne przebywanie w komorze normobarycznej bez żadnych skutków ubocznych dla organizmu potrafi przywrócić zdrowie i energię. 

Zwiększona zawartość dwutlenku węgla, panująca w komorze normobarycznej, skutecznie ułatwia oddychanie, nawet w przypadku ataku astmy i duszności. Następuje wówczas znaczne rozkurczenie oskrzeli, a tlen uwięziony w hemoglobinie zostaje wypchnięty do osocza, skąd jest transportowany do płynu tkankowego, a stamtąd bezpośrednio do komórek, co zapewnia naszemu organizmu doskonałe dotlenienie.

Natomiast wdychany z mieszanką wodór dociera między innymi do mitochondriów, gdzie w szybkim tempie neutralizuje wolne rodniki hydroksylowe, blokując tym samym potencjalne zniszczenia wewnątrzkomórkowe.

Zalety korzystania z komory normobarycznej

Terapia podwyższonym ciśnieniem barycznym powoduje zatem mnóstwo pozytywnych efektów zdrowotnych, w tym:

  • spowalnia biologiczne starzenie się organizmu,
  • znacząco ogranicza występowanie stanów zapalnych,
  • aktywuje rozwój nowych naczyń krwionośnych,
  • poprawia wydolność psychiczną i fizyczną organizmu,
  • zwiększa zdolność koncentracji i zapamiętywania,
  • stymuluje regenerację nabłonka oraz produkcję elastyny i kolagenu,
  • niweluje obrzęk uszkodzonych tkanek,
  • dotlenia wszystkie komórki ciała.