fbpx

Czym jest normobaria

 

Czym jest Normobaria?

Normobaria to terapia tlenowa przeprowadzana w komorze normobarycznej. Twórcą tej koncepcji jest polski lekarz, doktor Jan Pokrywka. Zmodyfikował on warunki panujące w komorze hiperbarycznej w taki sposób, aby możliwe było bezpieczne przebywanie w niej bez jakichkolwiek ograniczeń czasowych.

W pomieszczeniu normobarycznym panują warunki optymalne dla człowieka, sprzyjające zdrowiu i długowieczności.

Ciśnienie wynosi 1500 hPa, stężenie tlenu od 35% do 40%, dwutlenku węgla 1,5-3%, i wodoru 0,3-0,5%.

Dwutlenek węgla w zwiększonym stężeniu usprawnia proces transportu tlenu z krwi do poszczególnych komórek. Wodór pełni natomiast rolę biologicznego antyoksydantu, neutralizującego wolne rodniki, zmniejszającego stany zapalne i powstrzymującego procesy starzenia.

Pozytywną opinię o normobarii wydał m.in. Wydział Lekarski Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Przeprowadzone na tej uczelni badania w grupie 22 ochotników potwierdziły następujące działanie terapii normobarycznej:

  • usprawnienie funkcji kognitywnych,
  • poprawa tolerancji wysiłku,
  • redukcja stresu oksydacyjnego,
  • działanie przeciwzapalne,
  • redukcja masy ciała, a także zawartości tkanki tłuszczowej,
  • zmniejszenie zmęczenia,
  • poprawa funkcji poznawczych,
  • poprawa jakości snu.

Inne badania potwierdzają ponadto, że normobaria wpływa na znaczące (nawet siedmiokrotne) zwiększenie komórek macierzystych, które posiadają zdolność zastępowania uszkodzonych komórek i przejmowania ich funkcji.

Terapia w komorze normobarycznej stymuluje szpik kostny do intensywnego namnażania komórek macierzystych, które krążą wraz z krwią po całym ciele, a następnie zastępują zniszczone lub uszkodzone tkanki i zaczynają pełnić ich funkcje. Obserwowany wpływ to zasługa lepszego odżywienia i utlenienia szpiku kostnego dlatego że, znajduje się on w warunkach znacznie bardziej sprzyjających życiu.

Normobaria pozwala również usunąć z organizmu toksyny i wydaliny komórkowe, które utrudniają szpikowi kostnemu produkcję nowych komórek macierzystych.

Oddychając krystalicznie czystym powietrzem o zwiększonym stężeniu w warunkach podwyższonego ciśnienia, niewątpliwie można odbudować i zregenerować różne narządy, wyleczyć choroby, skrócić okres rekonwalescencji, odmłodzić organizm i wydłużyć swoje życie.