fbpx

Długie i zdrowe życie na wyciągnięcie ręki

Nnormobaria Poznań, zdrowie, dlugowieczność

 

Normobaria uważana jest przez wielu za jedno z największych odkryć medycznych, które może być szansą na długowieczność. Termin ten jest nazwą całej teorii, która definiuje parametry atmosfery najbardziej sprzyjające zdrowiu i długowieczności człowieka. Niestety parametry te różnią się znacznie od tych, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Te dysproporcje może łagodzić tlenoterapia normobaryczna, która ma doskonały wpływ na ogólną kondycję i stan zdrowia człowieka.

Od wielu lat komory normobaryczne wykorzystywane są w szpitalach i specjalistycznych ośrodkach medycznych , ponieważ warunki w nich stworzone znacząco wspomagają leczenie wielu schorzeń. Najwięcej osób słyszało o nich w kontekście leczenia poważnych oparzeń ciała. Dziś, gdy wiadomo znacznie więcej na temat optymalnych parametrów atmosferycznych, dostrzeżono także ogromne korzyści, które przynosi tlenoterapia normobaryczna dla każdego, nawet zdrowego człowieka. Zabiegi powinny być prowadzone pod okiem przeszkolonych rehabilitantów, którzy zwrócą uwagę na odpowiednie ćwiczenia oddechowe, gdzie właśnie zainstalowano kapsuły normobaryczne (w obiektach w Mielnie i w Karpaczu).

Optymalne parametry atmosfery

Przez setki lat  ludzkość była przekonana, że parametry atmosfery wokół Ziemi są idealne dla człowieka. Ciśnienie atmosferyczne, z którym większa część ludzkości ma do czynienia na co dzień to około 1000 hPa. Powietrze zawiera średnio około 20-30% tlenu i około 0,03% dwutlenku węgla.

Tymczasem okazało się, że wcale nie są to optymalne warunki dla człowieka. Udowodniono, że procesy autoregeneracji w ludzkim organizmie zachodzą szybciej, gdy wokół panuje dużo wyższe ciśnienie, bo to ono umożliwia lepsze dotlenienie wszystkich tkanek. Wówczas organizm znacznie lepiej wykorzystuje tlen.  W warunkach zwykłego ciśnienia atmosferycznego, człowiek jest w stanie zaabsorbować tylko 30% tlenu, który dostarcza swojemu organizmowi w procesie oddychania. Gdy jednak ciśnienie wzrasta, ludzki organizm jest w stanie wykorzystać dwu- lub nawet trzykrotnie większą ilość tlenu.

Podobnie sprawa wygląda, jeśli chodzi o dwutlenek węgla, który jest niezbędny w procesie transportu tlenu do krwioobiegu i do poszczególnych komórek. Jego niedobór upośledza mechanizm dotleniania całego organizmu. Z kolei wodór, który także znajduje się w powietrzu, potrafi neutralizować szkodliwe rodniki hydroksylowe, odpowiedzialne za procesy starzenia się organizmu. Obecność wodoru w organizmie hamuje postępującą degradację komórek.

Profesor Konstantyn Pawłowicz Butejko, radziecki lekarz, twórca metody leczącej choroby związane i wynikające z nieprawidłowego przyspieszonego i pogłębionego oddechu oraz związani z nim naukowcy dość precyzyjnie określili optymalne parametry atmosfery, które mają zbawienny wpływ na tempo regeneracji ludzkiego organizmu oraz spowolnienie procesu starzenia. Najbardziej sprzyjającym ciśnieniem atmosferycznym jest to utrzymujące się na poziomie 1500 hPa. Zawartość tlenu powinna oscylować w okolicach 40%. Powietrze powinno zawierać nawet do 2% dwutlenku węgla oraz 0,5% wodoru. Takie parametry uzyskuje się jednak tylko podczas tlenoterapii normobarycznej.

Tlenoterapia normobaryczna coraz popularniejsza

Komora normobaryczna to coś w rodzaju kapsuły ciśnieniowej składa się z dwóch pomieszczeń. Jedno z nich jest przestrzenią docelową, w której utrzymuje się ciśnienie około 1500 hPa. Do tego pomieszczenia prowadzi zawsze śluza, gdzie ciśnienie wynosi około 1000 hPa.

Urządzenie normobaryczne zabezpieczone jest na trzy sposoby przed nieplanowanym wzrostem ciśnienia. Przede wszystkim zainstalowany jest automatyczny system, który polega na zintegrowaniu elektrozaworu z czujnikiem ciśnieniowym. Główne zabezpieczenie to specjalny zawór mechaniczny na dmuchawie z nastawą 0,5 bar. Awaryjny mechanizm zabezpieczający, który niejako dubluje system podstawowy, to zawór mechaniczny zamontowany na włazie zbiornika i to on użyty może zostać w sytuacji awaryjnej, gdy zawiodą dwa poprzednie rozwiązania.

W urządzeniu normobarycznym parametry atmosfery zbliżone są do tych, uznanych za najbardziej optymalne dla człowieka. Ciśnienie utrzymywane jest na poziomie około 1500 hPa. Zawartość tlenu podwyższona jest do 40%, a ilość dwutlenku węgla waha się od 0,5% do nawet 2 %, co znacznie ułatwia przyswajanie tlenu przez wszystkie komórki organizmu człowieka. Jednocześnie zwiększona jest zawartość wodoru do około 0,5%, co wpływa na spowolnienie podziałów komórek i skutecznie zwalcza wolne rodniki, a wszystko to przyczynia się do spowolnienia procesów starzenia się całego organizmu.

Dlaczego warto korzystać z tlenoterapii normobarycznej?

Już pierwszy zabieg tlenoterapii normobarycznej wpływa na znacznie lepsze dotlenienie wszystkich komórek. To bezpośrednio przyczynia się do poprawy ich ogólnego stanu i znacznie zmniejsza ewentualne stany zapalne występujące w organizmie. Przyspieszony zostaje także rozwój nowych naczyń krwionośnych.

Dostarczenie organizmowi większej ilości tlenu, dwutlenku węgla i wodoru pobudza regenerację nabłonków, działa stymulująco na komórki skóry zwane fibroblastami. Zmniejszająca się wraz z wiekiem wielkość naturalnej produkcji kolagenu i elastyny znowu przyspiesza, a skóra odzyskuje elastyczność i jędrność.

Po sesji w urządzeniu normobarycznym wzrasta aktywność osteoblastów i osteoklastów, czyli komórek odpowiedzialnych za prawidłowy stan kości. Zdecydowanie poprawia się wydolność fizyczna i psychiczna, polepsza się sprawność zapamiętywania.

Jeden zabieg tlenoterapii normobarycznej powinien trwać od 60 do 90 minut. Aby jednak osiągnąć naprawdę dobre efekty, należy zaplanować serię takich wizyt.

Normobaria nie dla każdego

Justyna Organistka z Instytutu Zdrowia Sofra zauważa jednak, że jest szereg schorzeń, które wykluczają możliwość korzystania z tlenoterapii normobarycznej. Wizytę muszą zaplanować na inny termin osoby, które nabawiły się jakiejkolwiek infekcji wirusowej. Zatem należy najpierw wyleczyć się z każdego przeziębienia, infekcji górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, a temperatura ciała musi wrócić do normy.