fbpx

Dlaczego Normobaria jest lepsza niż inne terapie z wykorzystaniem tlenu lub ciśnienia

 

Terapia normobaryczna porównywana jest najczęściej do znanej już wcześniej hiperbarycznej terapii tlenowej HBOT. Obie bowiem wykorzystują podwyższone ciśnienie baryczne, wpływając korzystnie na procesy regeneracji ludzkiego organizmu poprzez dotlenianie tkanek. Ciśnienie baryczne obecne w komorach ciśnieniowych stymuluje namnażanie się komórek macierzystych odbudowujących poszczególne organy. Badania wykazują, że terapia za pomocą podwyższonego ciśnienia jest w stanie zwiększyć ilość komórek macierzystych nawet o 850%.

Terapie  tlenowe 

Aby ludzki organizm był w stanie wykorzystać w sposób maksymalny lecznicze aspekty terapii tlenowej, musi być w niej wykorzystywany także  odpowiednio stężony dwutlenek węgla. Jego nieobecność czy zbyt niskie stężenie we wdychanym powietrzu stwarza barierę dla tlenu i już nie przedostaje się on z krwi do tkanek ciała tak efektywnie. Komórki pozostają w permanentnym stresie oksydacyjnym i ulegają starzeniu się. Właśnie na obecności dwutlenku węgla polega podstawowa różnica pomiędzy terapią normobaryczną a hiperbaryczną. 

Normobaria 

Terapia normobaryczna dostarcza od 2 do 3% stężenia dwutlenku węgla. Dzięki obecności gazowego wodoru następuje nie tylko skuteczne dotlenienie tkanek, powstrzymane zostaje także negatywne oddziaływanie wolnych rodników tlenu co spowalnia proces podziału komórek i ich starzenia się. Skład mieszanki tlenowej wyróżnia się właściwościami przeciwzapalnymi i cytoprotekcyjnymi, wydłużającymi życie komórek.

Hiperbaria HBOT

Terapia HBOT polega na wprowadzeniu do płuc mieszanki o zawartości prawie 100% tlenu. Stwarza to różnego rodzaju niebezpieczeństwa dla organizmu, wzrasta zagrożenie rozwoju chemicznego zapalenia płuc, tym poważniejsze im dłużej poddaje się na ekspozycję terapii. Za długa sesja czy zbyt wysokie ciśnienie wywołują ból głowy, oznaki zmęczenia, wymioty, podrażnienie pęcherzyków płucnych oraz dyskomfort uszu i zatok. 

Terapia normobaryczna  a hiperbaryczna 

Korzyści wynikające z obu metod dotlenienia organizmu są bezsprzeczne. Hiperbaria wzmacnia układ immunologiczny, niweluje stany zapalne, stymuluje układ neurologiczny, regeneruje tkanki po kontuzjach mechanicznych, pomaga zwalczać infekcje, ale też dzięki stymulacji produkcji kolagenu i elastyny zapobiega starzeniu się skóry i spowalnia ten nieuchronny proces. 

Terapia normobaryczna natomiast charakteryzuje się wszystkimi powyższymi zaletami, eliminując jednocześnie wady swojej poprzedniczki. Normobaria to kolejny krok w rozwoju technologii wydłużających aktywność, sprawność i urodę ludzkiego organizmu.